گفت و گو با سرهنگ صالحیان مدیرعامل شرکت تعاونی شمس توسط خبرنگار نشریه بارز

شما میتوانید جهت اطلاع از آخرین اخبار و رویداد های شرکت تعاونی شمس با ما درارتباط باشید .

گفت و گو با سرهنگ صالحیان مدیرعامل شرکت تعاونی شمس توسط خبرنگار نشریه بارز
گفت و گو با سرهنگ صالحیان مدیرعامل شرکت تعاونی شمس توسط خبرنگار نشریه بارز

گفت و گو با سرهنگ صالحیان مدیرعامل شرکت تعاونی شمس توسط خبرنگار نشریه بارز

لطفا پیشینه­ای از شرکت و اهداف اساسی آن توضیح فرمائید؟

تعاونی شمس در سال ۱۳۷۳ به دستور فرمانده‌ی وقت نیروی هوایی سرلشگر شهید منصور ستاری به نام تعاونی مصرف افتتاح شد، هدف تعاونی برای کمک به معیشت پرسنل و در اختیار قرار دادن امکانات برای خانواده ها بود. تعاونی مصرف  در سال ۷۴ به نام تعاونی فروشگاه‌های زنجیره ای شهید منصور ستاری به اختصار شمس ثبت شد و فعالیت خود را آغاز کرد. از سال ۱۳۸۰ تا به امروز حدود ۱۸ سال است که مسئولیت این مجموعه به عهده‌ی بنده است. خوشبختانه با برنامه هایی که داشتیم مجموعه را توسعه دادیم، تعداد فروشگاه ها  از ۳۲ فروشگاه به ۵۰ فروشگاه در سراسر کشور در کلیه‌ی یگان‌های مرکز، خارج از مرکز، یگان‌های پدافندی و آفندی رسید.

این فروشگاه برای خدمات­رسانی به کلیه‌ی کارکنان و خانواده‌های محترم است. تلاش کردیم در این مدت کلیه‌ی این فروشگاه­ها بازسازی و نوسازی و بروز شود. مساله زیباسازی، چیدمان، قفسه­ها، ویترین­ها انجام شده و خوشبختانه فروشگاه‌های ما با فروشگاه‌های زنجیره­ای در اقصی نقاط کشور رقابت می‌کنند.

جامعه‌ی آماری تحت پوشش این فروشگاه چند نفراست؟

حدود ۶۰ هزار نفر تحت پوشش دارد و اگر بخواهیم هر خانواده را ۴ نفر حساب کنیم رقم آن 240 هزار نفر فقط عضویت می رسد.

این سرویس­دهی تنها برای اعضا است؟

بله، کلیه‌ی سرویس­دهی و امکانات ما  در بخش اقساطی برای اعضا است چون که سرمایه شرکت برای اعضا است و در سایر کالاها و فروش نقدی کارکنان و خانواده های آجا از خدمات شمس بر خوردار می باشند.

لطفا درباره‌ی چارت سازمانی شرکت و نحوه‌ی انتخاب هیئت مدیره و ... توضیحاتی را بفرمایید؟

چارت سازمانی شرکت تشکیل شده از در رأس هیئت مدیره ، بازرسی قانونی مدیرعامل ، قائم مقام و مدیریت های مالی ، بازرگانی ، فروش ، طرح  و برنامه ، بازرسی ، انفورماتیک ، پشتیبانی ، آمادگاه ، فروشگاه ها، کارخانه بسته بندی و زیرمجموعه آنها که مدیریت اجرایی شرکت را عهده دار هستند.

از طرفی هیئت مدیره شرکت از داوطلبین عضو که اغلب از مسئولین نهاجا و نیروی پدافند هواییهستند از طریق مجمع عمومی عادی سالیانه که مهم ترین رکن تعاونی می باشد انتخاب میگردند ، و مدیرعامل هم از طریق هیئت مدیره شرکت انتخاب میشود و دوره فعالیت هیئت مدیره نیز  سه سال است.

هیئت مدیره شرکت تعاونی شمس اغلب از تحصیلات و تجربیات ارزشمندی برخوردار هستند و بنده نیز از سال 1380 تاکنون بالغ بر 18سال تجربه خدمت در تعاونی را دارم.

برخی ثبات مدیریت در یک مجموعه را دلیل موفقیت و برخی هم معتقد به تغییر مدیریت هستند تا با این تغییر ایده‌های جدید وارد مجموعه شود. با توجه به این که ۱۸ سال از مدیریت شما در شرکت تعاونی شمس می­­گذرد، از دیدگاه شما کدامیک می­تواند به پیشرفت مجموعه کمک کند؟

در تغییرات مدیریتی یک سری اشکالات وجود دارد. بزرگترین مسئله برای یک مدیر موفق، مهارت و تخصص است. من قبل از اینکه در جایگاه مدیریت این مجموعه قرار بگیرم تجارب زیادی را در عرصه اقتصادی کسب کردم .از همه مهم تر در یک مجموعه‌ی اقتصادی، سلامت و صداقت کار مهم­ترین رمز موفقیت است که خوشبختانه در مجموعه ما وجود دارد و امروز شرکت تعاونی شمس در کشور از نظر اعتبار، سلامت و صداقت زبانزد است .

برای موفقیت و توسعه‌ی شرکت چه برنامه­ها و اقداماتی را در دست اقدام دارید؟

ما هر سال از تمامی مدیران برنامه­های جدید می­خواهیم و در جلسات متعدد آنها را بررسی می­کنیم. حرکت‌های بزرگی در این راستا انجام شده و نتیجه ی آن ۱۰ دوره عنوان تعاونی برتر ملی و تعاونی نمونه‌ی کشور در سال ۸۷، ۸۹، ۹۰، ۹۲، ۹۴، ۹۶ بوده است. تا به حال از دو دوره ریاست جمهوری‌ وقت و وزرای محترم لوح تندیس و تقدیر دریافت شده است از دیگر فعالیت­های مجموعه گرفتن ایزو با استاندارد های جهانی بوده است.

اقدامات و برنامه های انجام شده در سال 98 چه مواردی است؟

امسال  بحران اقتصادی یکی از مسایل جدی ماست. البته در سال گذشته هم این وضعیت وجود داشت، ما پیش بینی‌های لازم را در این راستا انجام دادیم و با موفقیت از این بحران عبور کردیم کما این که بسیاری از تعاونی ها و شرکت ها با مشکل روبرو شدند اما خوشبختانه در تراز مالی هم عملکرد خیلی خوبی داشتیم.

 برای سال ۹۸ هم پیش­بینی‌های لازم را انجام دادیم. هفته­ای یک بار اتاق فکر برگزار می‌شود و علاوه بر آن  با توجه به وضعیت بازار روزانه توسط همکاران رصد می‌شود. چون ما حدود  ۱۵۰۰ نوع کالا در مجموعه داریم بنابراین نیازمند رصد روزانه و نوسانات بازار هستیم.

با توجه به وضعیت امروز ما تلاش می­کنیم کالاها را در تمامی کشور با نرخ یکسان به دست اعضا برسانیم (در تهران و سایر شهرستان ها قیمت ها تفاوتی ندارد)و از طرف دیگر همکاران ما با ارتباط­گیری از وزارت صمت تلاش می­کنند کالاهای تنظیم بازار را به دست اعضا برسانند تا در این شرایط اقتصادی خیال خانواده­های اعضا آرامش بیشتری داشته باشد.

برنامه شما برای توسعه شرکت در آینده چیست؟

بسترسازی برای رشد سریع اقتصادی، بازسازی،توسعه ، تکمیل و تجهیز فروشگاه ها به فناوری های جدید، توسعه امور خدماتی در زمینه راه­اندازی فعالیت­های آموزشی، زیارتی، سیاحتی، تولید و بسته بندی در جهت تأمین نیاز مصرفی اعضاء، توجه به کیفیت و کمیت و استاندارد کالا های عرضه شده در فروشگاه ها،استفاده از فن آوری و نرم افزارهای  مورد نیاز تعاونی و تداوم فروش یکنواخت و با قیمت ثابت در سراسر کشور و نیز افزایش سرمایه شرکت از طریق جذب سهام بیشتر و جذب سرمایه از برنامه های توسعه شرکت در آینده است.

 

از دیگر ویژگی‌های متمایز مجموعه شمس با سایر فروشگاه­ها چیست؟

یکی از مهم­ترین ویژگی­ها یکسان بودن قیمت است. ما از چهار سال قبل نرم­افزار بومی فروشگاهی را با بهره گیری از تخصص پرسنل نیروی هوایی در تعاونی تولید کردیم و با همین نرم­افزار در بخش مالی، بازرگانی، فروش و آمادگاه به خوبی جوابگو است و این ارتباط به صورت آنلاین در سراسر کشور برقرار است.

این نرم افزار مدیریت یکپارچه را ایجاد کرده است؟

بله. ثبات مدیریت و برنامه­ریزی­هایی که عرض کردم همه در آن موجود است.

لطفا توضیحاتی را در خصوص سهامداران شرکت بفرمایید؟

سهامداران شرکت  همه از اعضای نیروی هوایی و پدافند هوایی و کارکنان  بازنشسته باشند و از خدمات و سرویس­های ما استفاده می­کنند. ما در  فروش کالاهای مصرفی و معیشتی اصلاً به فکر سود نیستیم بلکه به فکر رفاه پرسنل هستیم. کالاهایمان زیر قیمت مصرف­کننده است. شاید در سال گذشته ما رقمی بالای ۴ میلیارد سوبسید از قیمت مصرف کننده به کارکنان دادیم.

در حال حاضر مساله تهیه لوازم خانگی برای کشور بحران است. ما در مجموعه تمام لوازم خانگی، یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون، سرویس چینی، هر چیزی که نیاز یک خانواده است به صورت اقساطی بدون هیچ ضمانت و بدون هیچ گونه پرداخت وجهی مخصوصا برای جهیزیه و بدون سود در اختیار کارکنان قرار می گیرد.

کارکنان شرکت شما از سایر نیروهای مسلح هم هستند؟

ما چون که در مجموعه‌ی نیروی هوایی و پدافند هوایی هستیم اولویت با نیروی هوایی و پدافند است اما الان بنا به استقبال یک سری نیروها، نیروی دریایی، نیروی زمینی، هم استقبال زیادی کردند و به عضویت ما در می‌آیند و در مناطق محروم ضمن عرضه خدمات به اعضاء ، به سایر نیروهای آجا نیز خدمات ارائه میگردد.

می­توانید درصد مشخصی بگویید؟

حدود ۱۵ درصد نیروهای دیگر هستند.

لطفا در خصوص همکاری خودتان با بارز بفرمایید؟

در وضعیت اقتصادی امروز تولیدکننده­ها نمی‌توانند پایدار وماندگار باشند و برنامه­ریزی دقیقی داشته باشند بنابراین در زمینه‌ تولید، عرضه، فروش، نهایتاً رضایتمندی و مشتری­مداری برخوردار باشند. بنابراین شرکت­هایی به هدف می‌رسند که مدیران توانمندی داشته باشند از سال ۹۷ که وضعیت برای تمامی تولیدکنندگان بحرانی بود و همینطور ادامه دارد شرکت بارز در بحث برنامه­ریزی، مدیریت و مشتری­مداری خوب عمل کرد.

با توجه به وضعیت اقتصادی یکی از تحریم ‌های اقتصادی هم بحث لاستیک و شرکت‌های بزرگی مثل شرکت بارز است که ما در اینجا باید خیلی توجه کنیم، چرا که لاستیک یک کالای استراتژیک است.

خوشبختانه  در این چند سال که با بارز کار می‌کنیم، اعضا بسیار از کیفیت و قیمت لاستیک بارز راضی هستند. ما این لاستیک­ها را با اقساط 5، الی 10 ماهه بدون سود به پرسنل می‌دهیم. یکی از بهترین استقبال­ها و رضایت­مندی در بحث لاستیک به همین  دلیل است.

 شاید در نقاطی از کشور بارز نمایندگی نداشته باشد مانند کنارک ،جزیره خارک و کیش اما ما در همه‌ی نقاط کشور فروشگاه داریم به همین دلیل در دورترین نقطه لاستیک‌های بارز از طریق مجموعه‌ی ما ارسال می‌شود و در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد.

آیا در طول این سال­ها از کیفیت بارز انتقادی شده که به شما انعکاس داده شده باشد؟

نه من ندیدم. همان طور که می­دانید این مجموعه یک مجموعه‌ی نظامی است، عزیزانی هستند که همیشه در جبهه‌های جنگ حضور دارند و در این بحران اقتصادی همیشه در ماموریت‌های خاص هستند ما می‌خواهیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که لاستیک بارز را در خود نهاد نیروی هوایی و پدافند وارد کنیم. مذاکرات اولیه را صحبت کردیم اما نیاز است که ما جلسات بیشتری بتوانیم با شرکت بارز داشته باشیم و ارتباطات و تعاملات بیشتری صورت بگیرد تا این کار را به نحو احسن انجام شود. ما در سنوات گذشته نیازهای نیروی هوایی را به طور مستقیم خریداری میکردیم، که در حال حاضر امکان پذیر نیست و این موضوع نیازمند سیاست­گذاری­های واحد است.

 باید به این موضوع تاکید ویژه کنم، محصولاتی که ما از کارخانه و از تامین کننده­ها می‌گیریم واقعاً به دست مصرف­کننده می‌رسند. و در شرایط اقتصادی اکنون ، بعضی از کالاها محدود هستند و ما این کالاها را هم به اندازه توزیع می‌کنیم یعنی مشخص می‌کنیم که چقدر کجا برود.لاستیک یکی از کالاهای استراتژیک است و اکثریت حمل و نقل مواد تولید شده در کشور ما به واسطه تایر انجام می شود بنابراین ما وظیفه­ی خود می دانیم که با حضورمان در جزایر، مناطق مرزی کمک کنیم تا کالای ایرانی و با کیفیت خوب مانند بارز به دست مشتری واقعی برسد و تولیدات داخلی با  قوت به کار خود ادامه دهد.